مقالا ت رشد فردی, مقالات

نحوه شکل گیری عادات در انسان

عادت های ما از سه بخش تشکیل شده است

مغز ما دائماً در جستجوی راهی برای ذخیره انرژی است. از راههایی که مغز برای ذخیره انرژی انتخاب می‌کند، تبدیل کردن فعالیت ها به عادت است.  مغز ما حتی کارهای نسبتاً سختی که در آغاز نیاز به تمرکز دارند، مثل پارک کردن ماشین در پارکینگ خانه را هم تبدیل به عادتی بی‌نیاز از تلاش می‌کند. در این مقاله قصد داریم با نحوه شکل گیری عادات در انسان با شما عزیزان صحبت کنیم.

 اگر عادت را کالبد شکافی کنیم می‌بینیم از سه بخش:

محرک  اولیه

 محرک  اولیه یک عامل بیرونی است که وقتی آن را می‌بینید یا حس می‌کنید مغزتان کار  متناسب با آن را انجام می‌دهد.

 به طور مثال: وقتی صدای زنگ هشدار گوشی تان به صدا در می آید؛ چراغی در مغزتان روشن می شود که شما باید الان بیدار شوید.

 می‌توان گفت که محرک اولیه عامل اولیه است که ما را به سمت انجام یک عادت می برد.

انجام یک کار روتین

 انجام یک کار روتین دومین حلقه هر عادت است.  کار روتین همان کار یا عادتی است که وقتی با محرک اولیه خاص روبرو می‌شوید، انجام می دهید.

 مثلاً شما صبح بلند می شوید؛ تخت تان را مرتب می کنید؛ مسواک می زنید؛ قهوه درست می کنید و تمام اینها را مغزتان به طور خودکار انجام می دهد.

پاداش

 پاداش سوم بخش است.  در مثال بالا پاداش می تواند احساس تازگی و طراوت ای باشد که به دلیل مسواک زدن در دهان شما ایجاد می شود.

 در این حالت عملکرد کلی مغز شما افزایش می یابد. زیرا مغزتان از انجام این عادت احساس خوبی دریافت کرده است. پاداش ارتباط میان محرک اولیه و انجام کار روتین می باشد.

عادات بسیار انعطاف پذیر هستند

 در بعضی موارد افرادی که دچار آسیب های مغزی می شوند، همچنان عادات قدیمی شان می پردازند. این افراد حتی عادات جدیدی را نیز به رفتارشان اضافه میکنند. دلیلش این است که یادگیری و تکرار یک عادت در بخشی از مغز به نام عقده های قاعده ای کنترل می شود.

این بخش از مغز حتی در شرایطی که دیگر بخش‌های مغز دچار آسیب جدی شده باشند، باز هم می تواند به فعالیت معمولا ادامه دهد متاسفانه این انعطاف پذیری معنایش این است که اگر شما عادت بدی مثل سیگار کشیدن را کنار گذاشته باشید، همیشه این امکان وجود دارد که به عادت تان برگردید.

اشتیاق عامل پایداری عادت

در یک سال گذشته بعد از اتمام کارتان در مسیر بازگشت به منزل از قنادی یک شیرینی خوشمزه می‌خرید و می خورید اسمش را بگذارید جایزه‌ای برای پایان یک روز کاری سخت.

 همانطور که چند نفر از دوستانتان اشاره کرده‌اند به نظر می‌رسد در حال چاق شدن هستید! تصمیم می گیرید تا این عادت را ترک کنید. فکر می‌کنید در اولین عصری که از کنار فروشگاه رد شوی چه حسی خواهید داشت؟  به احتمال قوی فقط یک شیرینی دیگر خواهید خورد و یا به شدت ناامید و ناراحت به خانه برمی گردید.

اشتیاق همان عاملی است که شما را برای رسیدن به پاداش ناشی از انجام یک عادت هدایت می کند

 تحقیقات نشان دادند که وقتی حیوانات به چرخه ساده‌ای از محرک اولیه، انجام کار روتین و پاداش عادت  می‌کنند؛ ذهنشان پیش از دستیابی به پاداش  آن را پیش بینی می کند.

در نتیجه اگر به پاداش نرسند، ناامید می‌شوند. بنابراین اشتیاق کسب پاداش عاملی برای انجام عادات است.

 اشتیاق برای عادات خوب هم همین نقش را ایفا می کند.

تحقیقات نشان می دهند افرادی که ورزش کردن را به عادت خود تبدیل می کنند، اشتیاق این را دارند که پاداشی از ورزش کسب کنند. این پاداش مثلاً می تواند ترشح آندروفین در بدنشان باشد.

امیدوارم مقاله نحوه شکل گیری عادات در انسان برای شما عزیزان مفید و کاربردی بوده باشد. خوشحال خواهیم شد نظراتتان را در مورد این مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *