رشد فردی پزشکان, مارکتینگ و بازاریابی پزشکی, مقالات

کاملترین روش برنامه ریزی

 مقدمه

سلام به شما دوستان عزیز؛ امیدوارم حالتان خوب باشه و همیشه در حال رشد مثبت باشید در این مقاله قصد داریم در مورد کاملترین روش برنامه ریزی صحبت کنیم. امیدوارم برای شما عزیزان مفید و کاربردی باشه.

 موفقیت به شانس بستگی ندارد

برای دستیابی به موفقیت باید از الزاماتش برخوردار باشیم. ابتدا باید در دنیای درون خود خواهان هدفمان باشیم، تا بتوانیم آن را کسب کنیم.

برای تغییر دنیای بیرون باید دنیای درون خود را تغییر دهیم

اگر دقت برای سازماندهی نداشته باشیم زندگیمان مجموعه متشکل از دو گام به جلو و یک گام به عقب خواهد بود. قبل از این که بتوانیم از تمام قدرت انرژی های قابل توجه خود بهره بگیریم باید حرکت کنیم. باید اولین قدم را برداریم در واقع باید ابتکار عمل داشته باشیم و بر ترس از شکست غلبه کنیم.

باید به خاطر بسپاریم که ۹۹ درصد مواقع از مسیر خود خارج خواهیم شد.

 مقصدتان را برگزینید

نظم و هماهنگی از بهترین ویژگی های افراد موفق است. نبوغ به‌منظور هنر تحمل رنج و سختی های بی پایان تلقی می‌شود. تمام اکتشافات بزرگ با تمرکز بسیار و تلاش بی‌پایان به وجود می‌آید.

آلبرت  هابارد: اولین ماموریت ما این است که به طور دقیق بدانیم اهداف و خواسته های دیرینه و درون ما چیست؟

زمانی که به طور کامل از هویت خود خواسته‌ها و مقصودمان آن اطمینان یافتیم، با سرعت بیشتری به کارهای مان پرداخت خواهیم کرد. سریع ترین پیشرفت ها و تکنولوژی ها زمانی در زندگی حاصل می‌شود که تغییری در جهت بهبودی ایجاد کنیم.

  نگرش فراوانی

اگر فردی مثبت اندیش و کارآمد باشیم، میزان زیادی از مسئولیت کارهایمان را می پذیریم و افراد دیگر را مقصر نمی دانیم. در صورت عدم رضایت از اوضاع و شرایط سرگرم یافتن راه‌حلی خواهیم بود و اگر نتوانیم آن را تغییر دهیم به ناچار آن را خواهیم پذیرفت و هرگز شکایت نخواهیم کرد.

 مقصد را روی نقشه تعیین کنیم

هرچه زمان بیشتری را صرف تصمیم‌گیری در مورد اهدافمان کنیم دستیابی به آنها سریع تر خواهد شد. اهداف آینده ما می‌توانند عملکردهای روزمره مان را مشخص نمایند. از مهمترین سوال آغاز کنیم.

واقعاً قصد داریم با چه هدفی زندگی کنیم ؟

هنگام تعیین اهداف خود در زندگی تا حد امکان خود خواه باشیم و اهدافمان را به‌صورت آرمانی برگزینیم.

 کار و درآمد ایده آل

ناپلئون هیل می‌گوید: کلید موفقیت تلاش برای دستیابی به کارهایی است که انجام شان بیشترین لذت را ببرند و به درآمد بالا برسد

 توانایی‌ها و استعدادهای طبیعی یا ذاتی

۱۰ شاخص کلیدی که می تواند برای تشخیص زمینه متناسب فعالیت‌هایمان و انجام کارهایی که برای آن پا به این دنیا گذاشت هایی بهره ببریم:

  زندگی شخصی ایده آل

 • از چه نوع سبک زندگی لذت خواهید برد؟
 • کجا زندگی خواهید کرد؟
 • چه زندگی و خانه‌ای خواهید داشت؟
 • چگونه وقت و انرژی تان را با اعضای خانواده سپری میکنید؟

  هیچ محدودیتی را در نظر نگیرد

 • اگر از نظر سلامتی در بهترین وضعیت بودید چه تمایزی با وضعیت کنونی تان داشتید وزنتان چقدر بود؟
 • چه غذاهایی میل می کردی؟
 • د هر روز و هر هفته چه فعالیت های ورزشی انجام می دادید؟
 • تصور کنید که می‌توانستید اندام ایده آل خود را بتراشید و شکل دهی کنید در این حالت اندام تان به چه صورتی می شد؟

 استقلال مالی و اقتصادی

در اینجا تمرین ساده ای را مورد بررسی قرار می دهیم.

مشخص کنید هزینه زندگی راحت و آسان برای شما چقدر خواهد بود؟ هزینه مسکن غذا حمل و نقل سفر سرگرمی و تامین مایحتاج زندگی را در نظر بگیرید.  این عدد را در ۱۲ ماه ضرب کنید و حاصل ضرب را در عدد ۲۰ تعداد سالهای بعد از بازنشستگی ضرب نمایید. حاصل این عملیات هدف بازنشستگی شما را نشان می‌دهد.

این عددی است که می بایست پس انداز کنید تا از لحاظ مالی و اقتصادی به استقلال فردی برسید.  سپس ارزش خالص دارایی  خود را تعیین کنید و روی کاغذ به طور دقیق محاسبه کنید. که امروز ارزش دارایی‌های تان چقدر است؟

 اندیشه بازگشت از آینده

برای تعیین مقصد نهایی در هر دوره از زندگی چشم انداز طولانی مدت برگزینید.  در تخیل درونی تان از نقطه‌ای مناسب در آینده به جایی بیاندیشید که اینک هستید. سپس کارهایی را که می توانستید انجام دهید. از نظر بگذرانید امروز شروع کنید تا بتوانید از نقطه کنونی به جایی که دل تان می خواهد در آینده باشید حرکت نمایید.

 بررسی ۴ تکنیک قدرتمند

بیان کردن

با استفاده از این تکنیک می توانید هدفی را معین بنویسید. نمی توانید به هدفی برسید که قادر نباشید آن را به روشنی یادداشت کنید. هرچه زمان بیشتری برای توصیف هدفتان سپری کنید اطمینان بیشتری پیدا خواهید کرد که گامی در این راه برمیدارید در راستای درست بوده است.

تجسم نمودن

با ایجاد تصویر ذهنی دقیق و آشکار از هدف والای خود به تجسمی از آن دست می یابید.  توانایی شما در تجسم کردن از شگفت انگیز ترین قدرت هایی است که شما دارای آن می باشید. هر گاه به گونه‌ای به تصویر هدف والای خود پاسخ دادید این پیام را در عمق ضمیر ناخودآگاهتان جایی دادید. هرچه هدفتان را روشن تر در ذهن خود دنبال کنید زودتر در دنیای واقعی به آن دست خواهید رسید

 احساس کردن

هرچه تمایل درونی شما برای رسیدن به هدف شدیدتر باشد، قدرت و انرژی بیشتری صرف نموده و سریعتر به هدفتان خواهید رسید. وقتی احساس لذت خوشنودی و غرور حاصل از رسیدن به هدف را تصور کردید، توانایی‌های ذهنی تان را برای دستیابی به آن چندین برابر می کنید.

 توجیه کردن

هدف تان را با نوشتن تمام دلایل نیازمند درونتان برای رسیدن به پاداشی که از دست یابی به هدف نصیبتان می شود مورد بررسی قرار دهید.

نیچه در یکی از کتب خود میگوید: شخصی که چرایی منقول داشته باشد از پس هر چه گونه ای بر خواهد آمد.

چشم انداز بلند مدت به شما این فرصت را می دهد که خود و زندگیتان را با وضوح بیشتری ببینید. این حالت نشان می‌دهد اگر به طور واقعی قصد دارید به هدفتان برسید چه کاری باید انجام دهید و انجام چه کاری را باید متوقف کنید.

 هدفتان را باورکردنی و دست یافتنی کنید

مطمئن باشید اهدافتان باورکردنی و کاملا واقع گرایانه خواهد بود.

ناپلئون هیل می گوید “انسان قادر است هر آنچه را که در اندیشه اش تصور می کند به دست آورد” وقتی در مورد مقصد آینده تان تصمیم‌گیری می کنید می بایست هدفتان واقع گرایانه باشد.

 قبل از دویدن قدم بزنید

برای دست یابی به اهداف بزرگ باید تلاش بسیاری از خود به نمایش گذاشت. یعنی در ابتدا باید قدم زد و سپس دوید.

 ارزش قائل شدن برای دیگران

به هنگام توسعه استعدادها و مهارت های تان خود را سرگرم انجام کاری کنید که به دیگران سود برسانید. هرگز نباید احساس عذاب وجدان یا بی کفایتی کنید.

 بررسی توان و نیروی کمک کردن

زمانی که می کوشید به زندگی دیگران ارزش ببخشید لایق این هستید که بخشی از آن ارزش را برای خود حفظ کنید. این مفهوم ساده بنیان بازار و جوامع آزاد است.

 

گزینه‌های پروازتان را مورد بررسی و بازبینی قرار دهید

مهمترین کار ما این نیست که ببینیم از دور چه چیزهای ابهام آمیز ای دیده می شود. بلکه رشد اصلی کار ما این است که چیزهایی که نزدیک ما می باشند و ما می بایست به آنها بنگریم.

توماس کارلایل:  بر تعداد گونه های قابل انتخاب برای زندگی آینده‌تان بیفزایید.

افراد موفق به این خاطر که امکان دارد روشی مطابق با خواسته شان عملی نشود، همواره به گزینه هایشان  را می افزایند.  آنها همواره در پی یافتن گزینه های جدیدی هستند، تا در صورت شکست یک روش از شیوه های دیگر استفاده ببرند.  وقتی با مشکلی مواجه می‌شوند آرامش خود را حفظ می‌کنند. آنها از قبل به بدترین اوضاع و شرایط می‌اندیشند و طرحی آماده برای مقابله با مشکلات را تحت اختیار دارند.

 گزینه‌های خود را بیفزایید

 گزینه های مناسب و تصمیمات عالی

ایده نرخ ساعتی:

در این ایده درآمد سالیانه را به دو هزار عدد تقریبی ساعت کاری در یک سال تقسیم کنید. این رقم همان نرخ ساعتی است که برای شما خواهد بود.

به عنوان مثال اگر در سال ۵۰ هزار دلار درآمد دارید و آن را به عدد دو هزار تقسیم کنید نرخ ساعتی ۲۵ دلار خواهد بود. اگر درآمدتان ۱۰ هزار دلار طی سال باشد، نرخ ساعتی شما ۵۰ دلار خواهد بود.  پیش از آنکه بتوانید برای زمان و زندگیتان برنامه‌ریزی داشته باشید، باید از نرخ ساعتی فعلی و آینده تان اطمینان حاصل کنید.  هر ساعتی را که صرف فعالیتی کم ارزش یا بی ارزش می کنید. حدود ۲۵ تا ۵۰ دلار به خود ضرر می زنیم هر کاری را که انجام کار روزمره تان انجام می دهید و اندازه نرخ ساعتی مطلوبتان درآمدزا می باشد. در این نوع برنامه ریزی از انباشته شدن کارها نجات پیدا می کنیم

برنامه ریزی به روش جی تی دی

 بهترین نوع استفاده از زمان را تعیین کنید

 •   هرگز تسلیم نشوید
 •  در پی تحقق خواسته های تان باشید
 •  تور بزرگی برای صید بهترین ها بیندازید

قانون می‌گوید: کیفیت تابعی از کمیت می باشد.  این جمله بدین معناست که پیش از شروع سفر،  هر چه راه های بیشتری برای رسیدن به هدف داشته باشید؛ کیفیت انتخاب تان بهتر خواهد شد.

  مشاور خود باشید

شما در جایگاه مشاور باید بکوشید خونسردی خود را حفظ کنید و کاملاً آرام بی‌طرف باشید. تا مطمئن شوید که تصمیم درستی گرفته اید. بنابراین شما نباید عاشق ایده تان به خصوص ایده های اولیه شوید و همیشه باید به راه و روشی بهتر برای دستیابی به هدف تان بیندیشید.

  بر اساس ثروت و دارایی

صادرات بر اساس ثروت و دارایی کار سخت ایثار و از خود گذشتگی می باشد.

 برای خود فهرستی تهیه کنید

اگر از محصول و نتیجه فعلی تان رضایت چندانی ندارید.  روز شروع به کاشتن چیزی متفاوت نمایید و بهتر از دیگران برای مردم کار کنید.

 امید بیش از حد هرگز استراتژی کاری و مهم نیست

امروزه اگر مردم متوجه این مطلب شده باشند که رسیدن به اهداف مالی و اقتصادی نیازمند ارتقای تحصیلات است؛ در دانشگاهها ثبت نام می کنند و در دوره ها و سمینارهای علمی حضور می‌یابند و در حیطه کاری خود حریصانه مطالعه می نمایند. در واقع به گونه ای سرزمین قوای ذهنی و مالی خود را شخم می زنند، تا در نهایت به محصول بیشتری دست یابند.

 توانایی اندیشیدن

ارزشمندترین دارایی که در راه دستیابی به اهداف و رسیدن به مقصد نهایی دارید ذهن شماست.

 طرح پروازتان را بنویسید

فقط از راه طراحی دقیقی که بتوانیم به اهدافمان برسیم و می بایست آن را باور داشته باشید. بعد از آن در اساس آن عمل کنیم. برای رسیدن به موفقیت وجود ندارد

استفان ای برنن: به معیار و روشی اساسی نیاز دارید.

 تعیین هدف به شیوه ای کاملاً ساده

 • دقیقاً تصمیم بگیرید که در هر مرحله از زندگی چه چیزی می‌خواهید.  هدفتان را به قدری واضح تری فکر کنید که حتی یک کودک نیز بتواند آن را به خوبی درک کند و برای کودکی دیگر توضیح دهد.  برای مثال به جای اینکه بگویید قصد دارم کلی پول به دست بیاورند باید دقیقاً مقدار کمی را مشخص کنید کلی یعنی چقدر؟ شما نمی توانید برای هدفی مبهم و نامشخص انگیزه داشته باشید و حتی تصمیم گیری کنید.
 • هدف و مقصد خود را بنویسید و آن را مورد اندازه گیری و ارزیابی قرار دهید.  هدفی که نوشته نشده باشد فقط یک آرزو تلقی خواهد شد. زمانی که آن را می نویسید و مورد ارزیابی قرار می دهید در واقع هدف و مقصدی مشخص برای رسیدن به آن می سازید.
 • زمانی واقعی و بدون تغییر تعیین کنید. به طور واقعی زمان دقیق دستیابی به مقصد و هدف تان را تعیین نمایید. ضمیر ناخودآگاه ذهن زمانهای ضرب الاجلی را دوست دارد. زیرا توانایی ها و قدرت ذهن را برمی‌انگیزد و شما را به جلو رهسپار می کند.

تمام  موانعی که باید برای دستیابی به هدف از سر راهتان بردارید مورد شناسایی قرار دهید

 • به نظرتان چه چیزهایی میان شما و هدفتان قرار گرفته است؟ چه اتفاقات و مشکلاتی که این رسیدن به هدف پیش خواهد آمد؟ چرا تا به حال به هدف یا مقصدتان نرسیده اید؟ چه چیزی شما را به عقب برمی‌گرداند؟ افکارتان را روی کاغذ بیاورید و تعیین نمایید آمادگی بهتر و بیشتری برای حل و فصل آن خواهید داشت.
 •  مهارت هایی را  که برای رسیدن به هدف به آن احتیاج خواهید داشت مشخص کنید. این مطلب را به خاطر بسپارید. برای انجام کاری که تا به حال به آن دستمزدهای باید کارهایی را بیاموزید که پیش از این نیاموخته و یا انجام نداده‌اید.  دستاورد و نتایج شما تا بدین جا برای رسیدن به آینده کافی نخواهد بود. هر هدف جدید نیازمند کسب و به کارگیری بخش نوینی از علم و مهارت است. این علم و مهارت چه چیزی میتواند باشد لطفاً جواب های خود را شفاف به کار ببرید.
 • افرادی را تعیین نمایید که برای دستیابی به هدف یا مقصدتان به کمک و همراهی آنها احتیاج دارید. برای رسیدن به اهداف بزرگ نیازمند کمک افراد بسیاری هستید. هر چه این افراد را بهتر تعیین کنید احتمال استفاده از کمک و حمایت آنها بیشتر می‌شود.
 • لیستی از پاسخ های خود به پرسش های بالا تهیه کنید و آنها را بر مبنای اولویت مرتب نمایید. ابتدا باید چه کارهایی انجام دهیم مهمترین کارها چیست.  فعالیت‌هایی که به ترتیب اولویت تهیه شده و مجموعه‌ای است گام به گام از کارهایی که در نهایت شما را به هدف و مقصود تان می رساند با استفاده از ۵ مرحله مذکور می توانید به اهدافی که برای خود تعیین کرده‌اید برسید.

چطور با انرژی باشیم

 بررسی فرمول موفقیت و پیروزی تضمین شده

مرحله اول از شیوه ده هدف بهره بگیرید

از خود بپرسید کدام یک از این اهداف این است که اگر بتوانم به آن برسم؛ حداکثر تاثیر مثبت و خوشایند را در زندگیم خواهم داشت؟

مرحله دوم طرح ای آشکار ایجاد کنید

این هدف را در بالای ورقی بنویسید. دقت نمایید که جمله را به زمان حال مثبت و کاملاً شخصی بنویسید. به گونه ای که آن را توصیف کرده و گویی به آن دست یافته اید. در نهایت زمان قطعی را برایش مشخص کنید. لیستی از مشکلاتی که باید بر آنها غلبه کنید و همچنین اطلاعات مهارت ها و کسانی که برای دستیابی به هدفتان به آنها نیاز خواهید داشت؛ تهیه نمایید. این اطلاعات را در قالب طرحی سازماندهی کنید و سپس گامی محکم برای رسیدن به هدف تان بردارید.

مرحله سوم در مورد هدفتان تصویر سازی کنید

تصویرسازی از هدف تعیین شده شما را مجبور می‌کند بر نحوه رسیدن به هدفتان تمرکز نمایید. مهمترین هدف تعیین شده خود را بالای صفحه به صورت پرسشی بنویسید.

برای مثال اگر هدفتان اقتصادی است می‌توانید بنویسید: چگونه می توانم تا ۳۱ اردیبهشت سال ۱۴۰۳ فلان مقدار تومان داشته باشم؟

آنگاه ۲۰ جواب برای این پرسش یادداشت کنید.  می توانید بیش از ۲۰ جواب بنویسید،  اما باید حداقل ۲۰ پاسخ به این پرسش داشته باشید.  نوشتن ۳ تا ۵ جواب اول بسیار ساده خواهد بود. به نوشتن ادامه دهید و این کار را برای تمرکز هرچه بهتر تمرین کنید. نوشتن ۵ جواب بعدی سخت تر می باشد و به خلاقیت بیشتری نیاز دارد تا ۱۰ جواب بدن نیازمند تمرکز و نظم بالایی می باشد. از این رو باید به عمق منابع ذهن خلاق خود نفوذ نمایید تا به هدف مورد نظر برسید.

مرحله چهارم از همین الان شروع کنید

 مرحله پنجم بازگشت مجدد از آینده

در ذهن استدلالی خود به زمان تعیین شده رسیدن به هدف بیاندیشید. اینطور تصور کنید که همه چیز به خوبی پیش رفته و دقیقاً مطابق برنامه ریزی که تدارک دیده بودید؛ به هدف خود دست یافته اید. از موقعیت موفقیت در آینده به جایگاه فعلی تان بنگرید و جمله زیر را با ۲۰ جواب تکمیل نمایید

“”من به این هدف دست یافته اند چون….””

هر چیزی که به ذهنتان خطور می کند و می توانستید برای ضمانت  موفقیت و پیروزی خود انجام دهید یادداشت کنید. سپس ورقی بردارید و این عبارت را تکمیل کنید

“”من به این هدف رسیدم چون…””

تمرین

برنامه پرواز تان را با دقت هرچه بیشتر بنویسید.

لیستی از ۱۰ هدفی که تصور دارید تا سال بعد به آنها برسید تهیه کنید

۱………………………………………………………………………………………….

۲………………………………………………………………………………………….

۳………………………………………………………………………………………….

۴………………………………………………………………………………………….

۵………………………………………………………………………………………….

۶………………………………………………………………………………………….

۷………………………………………………………………………………………….

۸………………………………………………………………………………………….

۹………………………………………………………………………………………….

۱۰………………………………………………………………………………………..

دست یافتن به کدام یک از این اهداف ظرف ۲۴ ساعت آینده حداکثر تاثیر مثبت را در زندگی تان ایجاد خواهد کرد؟

سه مشکل احتمالی سر راه دستیابی به این هدف را بنویس

۱………………………………………………………………………………………….

۲………………………………………………………………………………………….

۳………………………………………………………………………………………….

سه مهارت یا عملی که برای دستیابی به هدف تان به آن نیاز دارید تعیین نمایید.

۱………………………………………………………………………………………….

۲………………………………………………………………………………………….

۳………………………………………………………………………………………….

سه شخص گروه یا موسسه‌ای که کمک و مساعدت شان برای رسیدن به هدفتان ضروری است بنویسید.

۱………………………………………………………………………………………….

۲………………………………………………………………………………………….

۳………………………………………………………………………………………….

بر اساس جواب های بالا لیستی ۷ مرحله ای از اقداماتی که برای دستیابی به هدف ضروری باشند تهیه نمایید.

۱………………………………………………………………………………………….

۲………………………………………………………………………………………….

۳………………………………………………………………………………………….

۴………………………………………………………………………………………….

۵………………………………………………………………………………………….

۶………………………………………………………………………………………….

۷………………………………………………………………………………………….

با انجام سریع کدام کار به سوی هدف نهایی تان هدایت خواهید شد؟

پاسختان هر چه باشد بلافاصله مشغول انجام آن شوید. هرگز زمان را از دست ندهید. سفرتان را شروع کنید و به عقب ننگرید تا دستخوش تزلزل قرار نگیرید.

 آماده سفر شوید

آیا فرد مصمم و با اراده هستید؟ هرگز لحظات فعلی را از دست ندهید.  فقط کافیست دست به کار شوید تا ذهنتان مشغول به فعالیت گردد. آغاز کنید و بدانید که کار به درستی انجام می پذیرد.

افراد موفق و زمان زیادی را صرف تهیه و تدارک وسایل مورد نیاز کارشان می کنند

 • اول لیستی از موارد مورد نیازشان را برای سفر تهیه می‌کنند. در واقع چون به حافظه شان اطمینان چندانی ندارند و همه چیز را می نویسند.
 • دوم پیش از بسته بندی هر آنچه را که می‌خواهند با خود ببرند جمع می‌کنند.
 • سوم مایحتاج خود را بر می دارند. به گونه ای که پیش از زمان مقرر آماده رفتن به فرودگاه می گردند. مسافران حرفه‌ای و برتر می دانند اگر به خاطر کمبود زمان با دلهره یا دست پاچگی وسایلشان را جمع کنند امکان دارد بعضی از ضروریات سفر را از یاد ببرند

 مراقب بدترین اتفاق ممکن باشید

در مسیر رسیدن به مقصد و دستیابی به مهمترین هدف،  از خود سوال کنید بدترین اتفاق ممکن چیست؟ مراقب باشید تا راهی برای مقابله با آن بیابید.

 •  برای هر حادثه ای برنامه ریزی کنید
 •  در صورت نیاز زودتر حرکت کنید
 •  مشکلات و مسائل جزئی می توانند شما را از مسیر اصلی منحرف سازند
 •  هرگز منفعل نباشید
 •   فهرستی تهیه کنید

وقتی به مقصد خود  نزدیک می شوید این مطلب را در نظر داشته باشید که پیامد عدم بررسی فهرست می تواند عواقب بسیار جدی ای بر جای بگذارد. در امر تجارت نیز ورشکستگی افراد به دلیل عدم توجه به جزئیات ضروری امری عجیب نیست.

 بررسی شیوه های تدارک و آمادگی

 • به کجا می روید؟ زمانی را برای اندیشیدن به اهداف و آرزوهایتان سپری کنید.
 • می خواهید به کجا بروید؟
 • اگر همه چیز مطابق نظرتان باشد چه وضعیتی خواهید داشت؟
 • هرچه اهدافتان را شفافتر بیان کنید به راحتی می توانید برنامه ریزی نمایید و به تکنیک های تدارک و آمادگی برتر دست یابید.
 • با افرادی که قبلا هم این راه را طی نموده اند مشورت کنید.
 • اغلب اوقات با نگاهی ساده می‌تواند متفاوت میان شکست و موفقیت باشد. هر چه مقصد نهایی برای شما خانواده و آینده تان مهم باشد باید زمان و انرژی بیشتری را صرف دستیابی به آن نمایید

 به برنامه ریزی دوم بپردازید

 • برای هر کار برنامه‌ریزی دوم داشته باشید؛ تا اگر برنامه اول تان دچار مشکل شد و بتوانید از آن استفاده کنید و هرگز تصور نمایید همه چیز مطابق پیش بینی شما انجام می پذیرد.
 • هرگز قوانین‌مورفی را از یاد نبرید
 • شروع خوب نیمی از انجام کار است. افراد موفق و برتر از جزئیات مهم کار به خصوص در شروع سفر مطلع هستند. آنها هیچ چیز را به شانس وا نمی گذارند و تصور نمی کنند همه چیز به صورت مطلوب پیش می‌رود و در نتیجه احتمال دستیابی به اهداف را می افزایند و حال آنکه این هیچ ربطی با شانس ندارد.

با تمام قوا و نیرو حرکت کنید

زمانی که اعتماد به نفس و حتی اطمینان خاطری در کار نباشد شجاعت جرأت و جسارت ای نیز وجود نخواهد داشت.

 قدم اول را محکم بردارید

 • افراد موفق با تمام سرعت به سمت مقصد مورد نظر حرکت می کنند. آنها در شروع حرکت هر تلاشی را جهت پروازی موفقیت آمیز به کار می‌گیرند. باید با تمام وجود کار کنید تا به هدف تان برسید.

 شجاعت مهمترین عامل است

وینستون چرچیل می گوید: شجاعت مهمترین برتری آدمی است؛ زیرا همه چیز به آن بستگی دارد.

 •  تا جایی که می توانید به جلو حرکت کنید.
 •  سعی و تلاش برای دستیابی به اهداف متعالی.
 •  هرچه زمان بیشتری را صرف کنید بیشتر  دریافت خواهید کرد.

۸۵ درصد از میلیونرهای خودساخته موفقیت خود را مدیون انجام کارهای زیاد هستند.

 •  در تمام ساعت کاری مشغول فعالیت باشید.
 • زمانی که به محل کارتان می‌روید فعالیت بسیاری انجام دهید. بکوشید کمی زودتر کار را آغاز نموده و بیشتر کار نمایید و در پایان روز نیز کمی بیشتر بمانید.
 •  از از مهمترین کار آغاز کنید و تا ۱۰۰ درصد آن را تکمیل نکرده اید و انجام کار دیگر مشغول نشوید دائماً بکوشید. به عنوان فعالترین کارمند اداره تان شناخته شوید طی روز کار کنید.

برنامه ریزی برای مواجهه با اختلال

مشکلات را به عنوان بخش غیر قابل اجتناب زندگی بدانیم و وقتی مشکلی پیش می‌آید سرتان را بالا بگیرید و با شجاعت در چشمانش بنگرید و بگویید:  من از تو بزرگترم و تو نمی توانی مرا شکست دهی. در مرحله اول هر شغل معمولاً با مجموعه‌ای از مشکلات پیش بینی نشده روبرو می شوید که هرگز تصورش را نکرده بودید. وقتی به سوی هدف جدیدی پیش می‌روید با مجموعه‌ای از اشتباهات روبرو می شوید که بهای همه آنها زمان پول و احساس تان است.

 واکنش های خود را کنترل کنید

موفقیت شما در زندگی تا حد زیادی تحت تأثیر پاسخ شما به مشکلات است. خوشبختانه می توانید استراتژی هایی را بیاموزید که افراد موفق برای مقابله با مشکلات شان از آنها استفاده می کنند.

 مشکلات با قلمرو ارتباط دارند

پاداش اصلی شما برای حل مشکلات امکان حل مشکلات بزرگتر است.

  به راه حل ها بیندیشید

یکی از بهترین راه کارهایی که می توانید به کار ببرید آمادگی ذهنی می باشد. از قبل تصمیم بگیرید که بدون توجه به اتفاقی که ممکن است روی دهد خونسرد و آرام خواهید ماند. پیشاپیش مشخص کنید که عصبانی و ناراحت نمی‌شوید از نظر ذهنی برای خود برنامه‌ریزی کنید تا با روشی تاثیرگذار و آرام بر مشکلات فائق آیید.

  سوال کنید

وقتی به سوالی می رسید آرام باشید و به اوضاع مسلط گردید. بر راه‌حل تمرکز کنید و بپرسید برای مقابله با این مشکل چه کارهایی می توانم انجام دهم.

  مسئولیت پذیر باشید

همیشه به کارهایی که می‌توانید انجام دهید بیاندیشید.  زمانی که برابر مشکلات واکنش موثری داشتید از منطق هوش و توانایی های شخصی خود بهتر استفاده می‌کنید و توانایی تان برای حل مشکل افزایش می یابد.

 زبان خود را تغییر دهید

می توانید از سه کلمه برای تغییر نگرش تان استفاده کنید:

 • اول کلمه مشکل را به موقعیت تغییر دهید

مشکل کلمه منفی است که احساس ترس یا اضطراب را در شما ایجاد می کند. اما موقعیت کلمه آسان محسوب می‌شود به جای اینکه بگویید مشکلی داریم می توانید بگویید در موقعیتی قرار گرفته‌ایم. من شخصاً کلمه چالش را به جای مشکل به کار می برم و هرگاه مسئله ای برایم پیش می آید بلافاصله می گویم امروز با چالش جالبی روبرو هستم.

چالش کلمه ای مثبت است وقتی به چالش اندیشید. چیزی اشاره دارید که بهترین ابعاد شخصیتی شما و دیگران را نمایان می‌سازد.  چالش ها زندگی را جالب و ارزشمند می کنند.  با پرداختن به چالش ها در زندگی روزمره بیشتر می توانید از نیروهای درونی خود استفاده کنید. شاید بهترین کلمه فرصت باشد به جای جمله مشکلی داریم می توانید بگویید با فرصتی غیر منتظر روبرو هستیم.

 • دوم نیروهای ذهنی خود را رها کنید
 •  سوم  شگفت زده نشوید

برای تبدیل شدن به فردی موفق باید انتظار داشته باشید حین حرکت به سمت مقصد با سختی ها و بادهای مخالف روبرو می شوید در تمام این موارد کار شما این است که با آرامش به راه خود ادامه داده و اعتماد به نفس بالایی داشته باشید

 اصلاحات را به طور مداوم انجام دهید

دیر یا زود بحرانی در کارمان بروز می‌کند و نحوه مقابله ما با آن خوشبختی و موفقیت آتی مان را تعیین می نماید. از ازل هر نوع حیاتی با بحران های روبرو بوده است.

 بررسی توانمندی های رهبری

مدیران مافوق از دو ویژگی قالب برخوردار هستند:

اول: عملکرد خوب آنها به عنوان یکی از اعضای تیم، آنها در کارشان بازیکنان خوبی هستند که کمک‌های موثری به تیم می‌کنند.

دوم: زمانی هم که به سطوح بالاتر دست می یابند و توانایی تشکیل تیم با اعضای موفق و مدیریت آنها را برای دستیابی به اهداف و شرکت را دارند.

 مهمترین خصوصیات رهبری

دومین و مهمترین ویژگی رهبران برتر این است که در شرایط بحرانی به خوبی رفتار می‌کنند. افراد موفق در هر حیطه قادرند به درستی با بحران‌های اجتناب‌ناپذیر سر راهشان مقابله نمایند. توانایی مقابله با بحران را فقط از طریق مواجهه با بحران واقعی شکست یا مشکل پیش بینی نشده می توان آموخت. رهبر موفق شخصی است که می‌تواند طی یک بحران آن را حل کند.

 زندگی مجموعه ای از آزمون هاست

 چگونگی عملکرد رهبران در بحران

وقتی آنها با بحرانی مواجه می شوند به نظر می رسد دکمه ای را در مغز خود فشار می‌دهند، تا بلافاصله آرام گردند و کنترل امور را به دست گیرند. لذا به سرعت احساسات خود را کنترل می‌کنند.

 حقایق را جمع آوری کنید

 قبل از هر کاری بیندیشید

امروزه به طور متوسط افراد هر دو یا سه ماه با بحرانی جدید روبرو می‌شوند. این بحران می‌تواند شامل: بحران مالی، خانوادگی، فیزیکی یا شخصی باشد. شما نیز باید آینده‌نگری کنید و به موانع موجود در راه رسیدن به هدفتان بیندیشید. سپس به زمان حال بازگردید و بپرسید اگر این حادثه روی دهد چه خواهید کرد.

  رمز پیروزی

هرچه بیشتر به چالش‌ها مشکلات و بحرانها بیندیشید، هنگام بروز آنها آرامش و اطمینان خاطر بیشتری خواهید داشت. زندگی مجموعه ای بی انتها از مشکلات و چالش های کوچک و بزرگ است.

 بررسی اصلاح مسیر

در زندگی نیز باید به طور مداوم اصلاحاتی را در مسیر خود اعمال کنید. در هر ساعت و هر روز باید تغییرات کوچک و بزرگی را در مقابله با حوادث غیر منتظره انجام دهید. توانایی شما در انجام سریع و تأثیرگذار این اصلاحات بیش از هر عامل دیگری در موفقیت شما دخیل است.

 در برابر جاذبه منطقه امن و راحت مقاومت کنید

گاهی اوقات افراد از اشتباه کردن متنفرند. حتی اگر اشتباه شان کاملاً اعراض شود، دوست ندارند به آن اعتراف نمایند و به خاطر نفس خود حاضر به تایید اشتباهشان نیستند.

 پایدارترین عامل تغییر است

انعطاف پذیری از جمله خصوصیات ضروری است که باید از آن برای مقابله با طوفان های اختلالات بادهای مخالف و رعد و برق بهره ببرید. باید توجه بیشتری به جواب های درست داشته باشید.

اعتراف به اینکه عملکردتان عالی نبوده و همچنین ایجاد شرایط تغییر نشانه شجاعت شخصیت و توانایی شخصی شماست.  انسانهای ضعیف همیشه می کوشند و اشتباهات خود سرپوش بگذارند.  اما انسانهای قدرتمند به سرعت به اشتباهاتشان اذعان کرده و کار دیگری انجام می‌دهند.

 کنترل ذهن خود را به دست بگیرید

هر زمان که با بحرانی غیرمنتظره روبرو می شوید که کنترل ذهن خود و موقعیت را به دست بگیرید و پرسش‌های زیر را از خودتان بپرسید:  چگونه فردی انعطاف پذیر باشیم؟

 •   وقتی به اشتباه خود اذعان نمودید،  موقعیت تان تغییر می کند مجبور نیستید انرژی خود را تلف کنید. تا کارتان را توجیه نمایید.  راحت بگوید اشتباه کردم و سپس با توجه به اطلاعات جدید خود مسیر خود را اصلاح کرده و اقدامی متفاوت پی بگیرید.
 • شیوه دوم این است که که بگویید دچار اشتباه شدم. از آنجا که ۷۰ درصد تصمیماتی که میگیرید اشتباه هستند؛ پس کل زندگی مملو از اشتباهات کوچک و بزرگ شماست. وقتی با اعتماد به نفس و آرامش تایید می‌کنید کامل نیستید و با توجه به اطلاعاتی که به دست آورده‌اید متوجه می‌شوید تصمیم اشتباهی گرفته‌اید،  مشکلتان از بین می‌رود حالا همه می‌توانند بر راه حل ها و اقدامات لازم برای بازگشت به مسیر درست تمرکز کنند.
 • شیوه سوم این است که بگویید: نگرش مرا تغییر داده‌ام. طی زندگی با توجه به تفکر و احساستان در لحظه تصمیم می گیرید. اما پس از چندین بار ممکن است به این نتیجه برسید که با توجه به اطلاعات موجود این بهترین تصمیم این بوده که می خواستید اخذ نمایید. وقتی قدرت از آن به تغییر نظرتان را داشته باشید می توانید پیشرفت کنید.

در سرعت یادگیری و پیشرفت خود بیفزایید

 درسهایی که فرا می گیرید بنویسید

در هنگام ورشکستگی می توانید سوال هایی از خود بپرسید که دیگر ورشکست نشوید:

   • به طور کلی چه درس هایی از کارت تجارت آموختم؟
   • پس از این شکست چه چیزی در خصوص مشتریان و بازارها یاد گرفتم؟
   • به دنبال این شکست کارمندانم را چگونه دیدم و چه آموختم؟
   • از شرکا و همکارانم چه چیزی یاد گرفتم؟
   • در روزهایی که از پول بانکداری و امور مالی گرفتم کدامند؟
   • درباره خودم توانایی ها و نقاط ضعف چه نتایجی رسیدم؟
   • در زمینه تولید و انتقال کالا به چه نتایجی دست یافتم؟

 موفقیت شخصی

مهمترین دارایی هر شخص رسیدن به پیشرفت است. دستیابی به پیشرفت شخصی در تجارت یا صنعت نیازمند پشت کاری طولانی مدت می باشد.

 داراییهای عقلی خود را شکل دهید

هرکس می تواند سه نوع  سرمایه عقلی به دست آورد و در نهایت به درآمد بالاتری خواهید رسید:

 1. نوع اول این سرمایه ها شامل توانایی ها و مهارت هایی است که می‌توانید به دست آورید.  آنها حاصل تحصیلات تجربه و آموزش هستند و تعیین می‌کنند آیا کارتان را به خوبی انجام می دهید یا خیر.  میزان ارزشی که می افزاید چقدر است؟  می توانند بدون هیچ محدودیتی افزایش یابند. گاهی اوقات افزودن مهارتی می تواند ارزش و درآمد شما را دو برابر کند.
 2. نوع دوم این سرمایه‌ها علم شما در خصوص نحوه عملکرد تان در مقایسه با رقبا می باشد.
 3.  سومین نوع سرمایه عقلانی که دارای آن هستید و به احتمال زیاد تاثیر شگرفی بر توانایی های تان دارد.  دانش شما در خصوص نحوه رسیدن به نتایج مطلوب در بازارهای رقابتی است.  این امر شامل علم و اطلاع شما درباره محصولات خدمات و طرز فروش آنهاست و اطلاعات مربوط به مشتریان عرضه کنندگان و نحوه برخورد با آنها را نیز در بر دارد.

 ۱۰ درصد برتر در حوزه کاری تان

سعی کنید جزء ده درصد افراد موفق ح.زه کاری خودتان شوید.

تی هار واکر: هر فرد موفق زمانی ضعیف بوده است.

 تمام افراد از پایین شروع می کنند

سعی کنیم از افراد موفق بیاموزیم و آن ها را عملی کنیم. هیچ محدودیتی وجود ندارد مگر اینکه آن را با افکار خود ایجاد کنید.

  دستیابی به مهارت

چه مدت طول میکشد تا به اوج زمینه کاری خود برسید؟

محققان دریافتند که ۷ سال یا ده هزار ساعت طول می کشد تا فردی جزء ده نفر برتر تخصص خود شود.

 زمان در حال گذر است

پیتر دراکر می گوید: هیچ شرکت جدیدی در چهار سال اول فعالیت خود سود نمی برد.

 خودتان را در مسیر حرکت سریع و آنی جای دهید

 • شما چگونه میتوانید در سریعترین زمان ممکن به ارتقا برسید؟ جواب راحت است با کمک دانش مهارت پشتکار و همت.
 • به مدت زمانی که طول می کشد تا به هدف خود برسید اصلاً توجه نکنید.
 • در ابتدا فاقد مهارت‌های لازم هستید. اما به مرور زمان تخصص پیدا می کنید. این یکی از مهمترین اصول موفقیت است که می‌توانید آن را بیاموزید.
 • هیچ کس بهتر از شما نیست و کسی باهوش تر از شما وجود ندارد. شما به قدری استعداد توانایی و هوش دارید که اگر صدبار هم متولد شوید نمی توانید از تمام ظرفیت تان استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *