مقالا ت رشد فردی, مقالات

مسیر عصبی چیست؟

سلام به شما دوستان عزیز؛ امیدوارم حالتان خوب باشه و همیشه در حال رشد مثبت باشید . در این مقاله قصد داریم با موضوع: مسیر عصبی چیست؟ در خدمت شما عزیزان باشید. با ما همراه باشید و امیدوارم این مقاله برای شما مفید و کاربردی باشد.

چگونه مسیرهای عصبی خوب بسازیم؟

ما رانندگی را چگونه یاد گرفته ایم؟

با تمرین، الگوبرداری و… ابتدا در ذهن خود تصویر سازی می کردیم که پدر یا عموی خود که چگونه رانندگی می کند. بعضی وقت ها پشت فرمان خاموش نشستیم و اولین بار ماشین را خاموش می کردیم و به شدت از این کار خسته می شدیم. به مرور چون بیشتر این کار را انجام دادیم مغز ما اتوماتیک این کار را انجام داد.

نکاتی در مورد مغز ما انسان ها

  •  مغز ما یکی از کارهایی كه مى خواهد انجام دهد، این است که هر چیز را می خواهد به صورت اتوماتیک درآورد.  در غیر این صورت می خواهد آن را حذف نماید. به خاطر همین تغییر سخت است.
  • مغز ما حدود۲۰ الی۴۰ وات مصرف دارد.
  • مغز هدف بزرگی دارد و آن این است که مصرف را پایین آورد.

در این حالت دو اتفاق می افتد:

  1.  میانبر
  2. حالت اتوماتیک

در رانندگی چون مغز ما دوست دارد آنقدر کاری را تکرار نماید که به حالت اتوماتیک در آورد، بعد از مدتی ما تمامی مهارت های رانندگی را فرا ما گیریم و خسته هم نمیشویم.

اتفاقی که افتاده این است یک مسیر عصبی در مغز ما شکل گرفته است.

ما تبدیل به چیزی می شویم که آن را تمرین کرده ایم

مسیر عصبی چیست؟

در این مقاله با روش ساخت مسیر عصبی بیشتر آشنا میشویم

مسیر عصبی

فرض کنید از یک مسیر با پوشش گیاهی انبوه می خواهیم عبور کنیم. اولین بار عبور از این مسیر برای ما بسیار سخت خواهد بود. بار دوم حتی ممکن است سختتر از بار اول باشد زیرا علاوه بر ابهام درگذر مقایسه با بار اول را نیز انجام می دهیم. اما بر اثر تکزر چندین باره این کار آسان خواهد بود.

نورون های مغزی ما نیز رفت و آمد دارند و در عادات جدید در حین گذر از یک نورون به نورون دیگر خیلی سر در گم هستند. در حین گذر شاخک هایی بین دو نورون به وجود می آید که گذر برای دفعه بعد راحت تر میشود و به واسطه این شاخک ها و گذرها مسیر عصبی شکل میگیرد.

یادگیری یک چیز جدید برای همه مساوی است با تغییر بخشی از مغز و کارکرد آن

مغز ما صد میلیارد سلول مغزی دارد که به هم متصل اند. و یادگیری هم زمانی شکل میگیرد که یک مسیر بین سلول ها ساخته یا تقویت شوند. وقتی پالس الکتریکی از سلولی به سلول دیگر می روند و ارتباط در مغز ما به وجود می آید. فاصله کوتاهی بین سلول ها وجود دارد که سیناپس نام دارد. وقتی می خواهیم چیزی یادبگیریم سیگنال های الکتریکی باید از این فاصله کوتاه و شکاف بپرند. فاصله بین دو سلول مغزی بسیار کوتاه است اما این برای یک الکترون کار آسانی نیست. مثل این میماند که بخواهیم از شکاف دوکوه عبور کنیم. و عبور کردن از این شکاف اطلاعاتی به ما می دهد که مشابه روند یادگیری ماست.

وقتی اولین سیگنال می خواهد از این شکاف عبور کند سختترین کار را دارد. به ازای هر بار عبور از اینجا کار ساده تر و ساده تر می شود. و شبیه این است که اولین بار چیزی را یاد میگیریم. هر چه این رفت وآمد بیشتر شود. یک مسیر عصبی محکمتر و قویتر شکل میگیرد.

وقتی بارها و بارها کاری را انجام می دهیم  و این حرکت تکرار میشود ما می توانیم بدون دردسر انجامش دهیم. و میتوانیم هر وقت که خواستیم انجامش دهیم. و اینچنین ما چیزی را به خوبی یاد میگیریم.

وقتی مسیر عصبی شکل میگیرد عوض کردنش خیلی سخت است.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *