مقالا ت رشد فردی, مقالات, مقالات رشد سازمانی

چگونه فردی جذاب و دوست داشتنی باشیم؟

روش های جذاب شدن

سلام به شما دوستان عزیز؛ امیدوارم حالتان خوب باشه و همیشه در حال رشد مثبت باشید. در این مقاله می خواهیم در مورد موضوع چگونه فردی جذاب و دوست داشتنی باشیم؟ با شما عزیزان صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

همه ما دوست داریم جذاب و دوست داشتنی باشیم. تمایل به دوست داشته شدن و مورد توجه واقع شدن در همه انسان ها وجود دارد و اگر کسی این ویژگی را نداشته باشد باید کمی تردید بکند.

خیلی طبیعی است که هزینه می‌کنیم تا لباس خوبی داشته باشیم، تا خوب به نظر بیاییم.تمام المان های ظاهری را رعایت می کنیم تا جذاب تر و دوست داشتنی تر باشیم.

روش های جذاب شدن

رفتارهای ما در جذاب شدن مان

رفتارهای ما در کلام و ارتباط مان با دیگران می تواند به ظاهر ما اعتبار ببخشد.  مثلاً دیدیم کسانی که ظاهر خیلی زیبایی دارند و خود ما جذب ظاهرشان می شویم اما وقتی با آنها ارتباط میگیریم، میبینیم دوست داشتنی نیستند. متوجه می شویم که مدل ارتباطی ما می تواند خیلی مهمتر از ظاهر ما باشد.  جذاب بودن مثل مطالب دوقطبی در دنیا هست.   ما نمی‌توانیم روشنایی را بدون دانستن تاریکی تعریف کنیم.  مثلاً همین هوایی که نفس میکنیم شاید اگر لحظه‌ای زیر آب برویم یا بینی خود را بگیریم قبل از آن امکان ندارد متوجه بشویم که هوا به چه معنی میباشد.

جذابیت نیز همین طور است اگر کسل کننده و خستگی وجود نداشته باشد ما متوجه جذابیت نمی شویم؛ بنابراین خیلی مهم است برای اولین گام ما بدانیم که چطور می توانیم کسل نباشیم.

 خبر اول

بسیاری از انسان ها خسته کننده و کسل کننده هستند. اما خودشان متوجه این موضوع نیستند و فکر می کنند بسیار جذاب و جالب و دوست داشتنی هستند در صورتی که بقیه فقط مجبورند آنها را تحمل نمایند.

 خبر دوم

ممکن است ما در جاهای مختلف ویژگی های متفاوتی را از خود بروز دهیم.  ممکن است ما در ارتباطات خود به خوبی عمل نماییم و مهارت هایی را که یاد گرفته ایم این را به خوبی به کار ببریم. ، اما وقتی که در بین جمع خانواده قرار میگیریم،  نمی‌توانیم با آنها به درستی ارتباط برقرار کنیم. بنابراین باید یادمان باشد که حتی اگر در محیط کار جذاب باشیم ممکن است در جاهای دیگر جذابیت نداشته باشیم. ما باید مهارت های جذابیت را به خوبی یاد بگیریم و آن را به خوبی مدیریت کنیم تا بتوانیم دوست داشتنی تر باشیم.

روش ها جذاب شدن

بحث جذابیت و دوست داشتنی بودن دارای دو ویژگی می باشد:

  • ویژگی اول نوع بیان و محتوای ما می باشد
  •  مورد دوم نوع رفتار و واکنش های ما

 ویژگی اول مدل ارائه ما:

در ارائه ما یک قسمت بسیار مهم نحوه بیان ما میباشد. که در گفتگوهای فرد به فرد و چه در یک کنفرانس هزار نفره، ست نوع بیان ما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. این ویژگی های کلامی بسیار بسیار مهم می باشند و اگر رعایت نشوند ما فردی خسته کننده و کسل کننده خواهیم بود.  افراد بسیار زیادی وجود دارند که در دانشگاه‌های معتبر و از نظر علمی از رتبه بسیار بالایی برخوردار می باشند.  اما هیچ کس حاضر نیست که بیش از ده دقیقه به سخنرانی آنها گوش فرا دهد، به خاطر این که در بیان خود مشکل دارند.

  • مشکلات موجود در بیان
  •  مشکل اول یکنواخت بودن

در بیان بحث یکنواخت بودن یا مونوتون بودن بسیار بسیار در بحث جذابیت افراد تاثیر منفی دارد. افراد جذاب به هیچ عنوان به صورت یکنواخت صحبت نمی کنند.

 از کجا متوجه بشویم که ما یکنواخت صحبت می کنی یا نه

بهترین روش ضبط صدای خودمان میباشد. وقتی با دوستانمان به صورت خودمانی صحبت می کنیم می توانیم صدای خود را ضبط نمایید و به صدای ضبط شده خود گوش دهیم. تا ببینیم آیا به صورت یکنواخت صحبت می کنیم یا دارای فراز و فرود می باشیم؛ سرعت صحبتمان را کم و زیاد می کنیم و یا چیزهای دیگری که در بحث یکنواخت بودن اثرگذار می باشد.

مشکل دوم سرعت کم در صحبت کردن ما می باشد

من اگر با سرعت خیلی پایین و کمی مکث صحبت کنم احتمالاً بعد از چند دقیقه یا حتی بعد از چند ثانیه شما خوابتان نمی برد.  بنابراین اگر سرعت ما خیلی کم باشد می تواند از جذابیت ما بکاهد.  لازم است سرعت استانداردی داشته باشیم. این سرعت بسته به جاهای مختلف متفاوت می باشد.  مثلاً برای برنامه‌های آموزشی سرعتی کمی بالاتر از حالت استاندارد خوب و مناسب می باشد.

نوع دیگری از تمرین که باعث می‌شود سرعت ما در بیان جملات افزایش پیدا کند،  این است که یک سری جملات را پشت سر هم و بدون مرز و با سرعت زیاد بگوییم.  طوری که افرادی که این جملات را می شنوند متعجب شوند.  اما قرار نیست که این جملات را ما برای مردم و دیگران بیان کنیم.  این تمرین فقط برای خودمان می باشد که بتوانیم با سرعت زیاد صحبت کنیم.  وقتی با دیگران مواجه می شویم و بتوانیم سرعت خود را کاهش دهیم.

مشکل سوم مربوط به تکیه کلام هایی که ما داریم می شود

به این تکیه کلام های اضافی در زبان انگلیسی فیلر ها یا جا پرکن ها گفته می شود. ذهن ما این کلمات را می سازد تا وقتی که کلمه کم می آورد با به کار بردن این تکیه کلام ها اضافی زمانی برای به دست آوردن کلمات جایگزین پیدا نماید. البته به کار بردن تعداد کمی از این کلمات اجتناب ناپذیر می باشد.

ویژگی دوم بحث رفتار ما

یکی از رفتارها و واکنش های بسیار مهم در جذاب بودن مدل گوش دادن می باشد.  افرادی که جذاب نیستند خوب گوش نمی دهند و یا فعالانه گوش نمی دهند. یا ممکن است به ما خیره شوند به طوری که می ترسیم با آنها صحبت کنیم.  از طرف دیگر رفتار های خیلی بد از خود بروز می دهند. یعنی ممکن است دست خود را زیر چانه خود قرار دهند و به ما زل بزنند.

خیلی خوب است که ما مهارت های گوش دادن را فرا بگیریم.  لازم است گه گداری سر خود را تکان دهیم و مدل تکان دادن سر معانی و مفهوم گوناگونی دارد.  باید بدانیم که آگاهانه از این مهارت ها استفاده کنیم.  چقدر خوب است که تمام توجه خود را به شخص مقابل اختصاص دهیم؛  زیرا تمایل به شنیده شدن بسیار زیاد می باشد و انسان هایی که خیلی جذاب هستند یکی از دلایل آن خوب  گوش دادن شان می باشد.  زیرا حس خوب را به طرف مقابل انتقال می دهند.

امیدوارم مقاله چگونه فردی جذاب و دوست داشتنی باشیم؟ برای شما عزیزان مفید و کاربردی بوده باشد. خوشحال خواهیم شد نظرات و پیشنهادات خود را با ا در میان بگذارید.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.