مقالا ت رشد فردی, مقالات, مقالات رشد سازمانی

عوارض ناشی از داشتن استرس

سلام به شما دوستان عزیز؛ امیدوارم حالتان خوب باشه و همیشه در حال رشد مثبت باشید. در این مقاله می خواهیم درباره عوارض ناشی از داشتن استرس با شما عزیزان صحبت کنیم. استرسی که در خانه همراه ماست.  در محل کار و در داخل اتوبوس و قطار هم دست از سرمان برنمی دارد؛  بوی قراردادی مادام العمر با ما بسته است که یک لحظه هم آراممان نگذارد.  استرس ویروسی همگانی است که سن و سال و پیر و جوان نمی شناسد.  در لحظات خوشی هم گاهی تجربه‌اش می‌کنیم؛  اینکه نکند در یک چشم به هم زدن خوشی مان تبدیل به ناخوشی شود.

اما مشکل بزرگی که وجود دارد دچار استرس شد نیست،  بلکه درد بزرگ آدمی ندانستن راه های مقابله با این ویروس مهلک است.  متاسفانه بیشتر افراد نمی دانند چگونه باید استرس خود را مدیریت کند و این موضوع استرس را به بیماری‌های خطرناک تبدیل کرده که بیشتر آمار مرگ در جهان را دارد.

 استرس تهدیدی برای زندگی

تحقیقات نشان می‌دهد که ۷۵ درصد از کارمندان در طول یک هفته کاری، حداقل به یک یا دو موضوع فکر می‌کنند که باعث تنش و نگرانی آنها می‌شود. به خودتان رجوع کنید و ببینید که آیا شما هم جزء این ۷۵% هستید؟

متاسفانه استرس همیشه و همه جا حضور دارد و این حضور همیشگی،  آن را به یک امری عادی تبدیل کرده است.

افراد فکر می‌کنند داشتن استرس،  نه تنها طبیعی است بلکه ضرر هم ندارد.  اما واقعیت چیز دیگری است استرس جدی است آنقدر جدی که عواقبی جدی بر سلامتی انسانها دارد.

 استرس و عملکرد ذهنی

به هنگام استرس در مرد هورمون های سمی به نام کورتیزول ترشح می شود.  این هورمون ها بر قشر پیش پیشانی مغز تاثیر گذاشته و سبب کاهش کارایی ذهنی می شود.  این بخش وظایفی چون فکر کردن، تصمیم گیری های مهم و برنامه‌ریزی‌های انسان را بر عهده دارد. همین قسمت از مغز است که سبب اختراع ماشین یا هواپیما شده است.

علاوه بر این هوش اجتماعی انسان ها نیز در این قسمت قرار دارد.  انسان ها با استفاده از این بخش است که می‌توانند احساسات دیگران را درک کنند و به آنها واکنش نشان دهند.

اگر استرس داشته باشید احتمالاً اشتباهات بیشتری مرتکب خواهید شد و تصمیم های ضعیف تری خواهید گرفت.  استرس باعث میشود که شبکه عصبی مغز کوچک شود در این شرایط مغز نمی تواند به شکل مناسبی میان بخش‌های مختلف خود ارتباط برقرار کند و در نتیجه مهارت یادگیری و خلاقیت انسان ها به شدت کاهش پیدا خواهد کرد.

مدیریت استرس

 استرس و سلامت جسمانی

کاهش عملکرد ذهنی تنها اثر منفی استرس نیست.  استرس سلامت جسمانی انسان را نیز به خطر می‌اندازد.

هورمون های استرس موجب ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن می شوند. به قلب اسیب میرساند. تاثیراتی منفی بر کروموزوم های داخل هسته سلول ها نیز دارند.  بیماری های قلبی سکته های مغزی سرطان و دیابت تنها تعدادی از هزاران بیماری هستند که مستقیماً با استرس در ارتباط هستند.

برخی از بیماری‌ها و اثرات منفی دیگر استرس عبارتند از:

  •  کاهش کیفیت خواب
  •  احساس خستگی بعد از خواب
  •  افزایش وزن
  •  ابتلا به عفونت
  •  احساس اضطراب همیشگی
  •  ناراحتی های مکرر معده

امیدوارم که مقاله عوارض ناشی از داشتن استرس، برای شما عزیزان تلنگری را در جهت توجه بیشتر به استرس ایجاد کرده باشد.  اگر فردی هستید که با این مشکل  و پنجه نرم می‌کنید حتما توصیه می‌کنیم که مهارت مدیریت استرس را یاد بگیرید تا بتوانید زندگی توام با آرامش برای خود به وجود بیاورید

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.