مقالات, مقالات هنر و عکاسی

بوکه در عکاسی

سلام به شما دوستان عزیز؛ امیدوارم حالتون خوب باشه و همیشه در حال رشد مثبت باشید. در این مقاله می خواهیم در مورد بوکه در عکاسی با شما عزیزان صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

تعریف بوکه در عکاسی

بوکه کیفیت قسمت های خارج از فوکوس یا مناطق تار تصویر است که توسط لنز دوربین ایجاد می شود. بوکه ها در عمق میدان کم ایجاد میشوند. اما نکته مهم اینجاست که به طور خاص بوکه و عمق میدان کم، کاملا از هم متفات هستند.

بوکه چیزی بیشتر از داشتن یک پس زمینه یا پیش زمینه محو است، بلکه کیفیت آن ناحیه محو است. یعنی یک بوکه خوب زمانی زیبایی درستی به عکس میبخشد که دارای کیفیت خوب و درستی باشد.

عکس با بوکه ای قوی است که بخشهای خارج از از فوکوس دارای تنوع خوشایندی از بافت و شکل و رنگ باشد. به طور مثال در عکاسی منظره شما نمیتوانید محیط را به صورت فیزیکی تغییر دهید ولی در عوض میتوانید از مزایای عمق میدان کم بهره ببرید و بر توانایی عکاسیتان تکیه کنید تا محیط را آنگونه که میخواهید به تصویر بکشید.

تاثیر دیافراگم برای ایجاد بوکه در عکاسی

یک دیافراگم باز کمک میکند برش باریکی از فوکوس داشته باشید، اما عوامل دیگری در کنار ضریب دیافراگم پایین نیاز است تا یک بوکه ایجاد شود. برای داشتن تجربه ای کاملتر، شناخت لنز و تنظیمات دستی دوربینتان ضروری است. شما باید برای ساختن یک بوکه خوب میبایست به مشخصات لنز دوربینتان اشراف داشته باشید و حداکثر گشودگی دیافراگم، فاصله کانونی و سایر مشخصات فنی آنرا بدانید. همچنین لازم است که از تنظیمات دوربینتان نیز آگاه باشد.

تاثیر فاصله بین نقطه فوکوس و پس زمینه بر کاهش عمق میدان

فاصله بین نقطه فوکوس و پس زمینه عکستان به شدت بر روی اینکه چقدر عمق میدان شما کم میشود تاثیر میگذارد. همین مورد یکی از اصلی ترین فاکتورها برای ایجاد یک بوکه خوب است.

تا کنون توجه کرده اید وقتی از یک دیافراگم باز استفاده میکنید اجسام درون صحنه هر چه از نقطه فوکوس دورتر میشوند محوتر میگردند. اگر یک فاکتور کمکی برای بوکه عمق میدان کم باشد، پس مهم است بدانید هر چه اشیا پس زمینه پس زمینه از نقطه فوکوستان دورتر باشد برش فوکوستان باریکتر خواهد بود.

به بیان دیگر اگر عمق میدان عکستان در بازترین حالت دیافراگم هنوز هم عمیق بود، باید موقعیت بهتری برای ایستادن انتخاب کنید. به شکلی که بین پس زمینه و نقطه فوکوستان فاصله بیشتری ایجاد شود. قانون مشابهی بین فاصله دوربین و سوژه شما برقرار است، اما فقط برعکس. هر چه شما به نقطه فوکوستان نزدیکتر باشید عمق میدان کمتری به دست خواهید آورد.

 

مزایای لنزهای عریض یا واید در عکاسی از منظره

شما اگر از یک لنز با دیافراگم بزرگ استفاده کنید و دیافراگم را تا انتها باز کنید و رفته رفته به سوژه نزدیک شوید و در حین این کار عکس بگیرید. وقتی نتایج را با هم مقایسه میکنید متوجه خواهید شد که هر چه به سوژه نزدیکتر شده اید پس زمینه بیشتر خارج از فوکوس قرار گرفته است در حالی که از دیافراگم یکسانی استفاده کرده اید. به همین دلیل لنزهای عریض یا به اصطلاح واید برای عکاسی منظره فوق العاده هستند. به خصوص آنهایی که دیافراگم های بازی دارند. چنین لنزی شما را قادر میسازد به نقطه فوکوس عکستان بسیار نزدیک شوید. در حالیکه هنوز بخش بزرگی از محیط را درون کادرتان دارید.

اگر دیدید عمق میدانتان هنوز زیاد است و نیاز دارید برش فوکوس را باریکتر کنید میتوانید فاصله تان را تنظیم کنید یعنی یا به جایی که فوکوستان قرار گرفته نزدیکتر شوید و یا زاویه دیدتان را طوری تغییر دهید که فاصله بیشتری بین سوژه و پس زمینه ایجاد شود. میتوانید ببینید دیافراگم باز فقط بخشی از ایجاد عمق میدان کم و البته بوکه است و همیشه برای ایجاد آن ضروری نیست.

لنزهای واید فضایی خاص برای عکاسی مناظر با عمق میدان کم ایجاد میکنند و به علاوه آزادی عمل خلاقانه تری به شما میبخشند. ثبت صحنه ای وایدتر تنها دلیل مطلوب بودن لنزهای واید برای عکاسی منظره نیست. از آنجایی که با این لنزها میتوانید به نقطه فوکوس بسیار نزدیک شوید، با بدست آوردن عمق میدان بسیار کم میتوانید افق خلاقیت خود را وسعت بخشید.

نتیجه گیری:

سه عامل اصلی کنترل عمق میدان و در نتیجه ایجاد بوکه اینها هستند:

  • فاصله بین سوژه و پس زمینه
  • فاصله بین دوربین و سوژه
  • ترکیب فاصله کانونی و دیافراگم انتخابی شما

بنابراین مسیر قدم به قدم برای ایجاد یک بوکه خوب به شرح زیر است:

  • فاصله بین نقطه فوکوس و پس زمینه را تنظیم کنید. برای کاهش عمق میدان فاصله بیشتری بین آنها قرار دهید.
  • سپس فاصله بین دوربین و نقه فوکوس را تنظیم کنید و برای کاهش عمق میدان نزدیکتر شوید.
  • دیافراگمی انتخاب کنید که برای بوکه مورد نظر شما مناسب باشد. دیافراگم هر چه بازتر ، نرمی و محوی بیشتر و هرچه بسته تر، جزییات بیشتر

امیدوارم مقاله بوکه در عکاسی برای شما عزیزان مفید و کاربردی بوده باشد. خوشحال خواهم شد نظرات و پیشنهادات خود را در مورد این مقاله با ما در میان بگذارید. دوستدار شما سیامک پرتویی

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.