مقالا ت رشد فردی, مقالات, مقالات رشد سازمانی

تاثیر استراحت در داشتن روزی با انرژی

 

سلام به شما دوستان عزیز؛ امیدوارم حالتون خوب باشه و همیشه در حال رشد مثبت باشید. در این مقاله قصد داریم به تاثیر استراحت در داشتن روزی با انرژی، با شما عزیزان صحبت کنیم. بنابراین با ما همراه باشید.

اهمیت استراحت کردن

یکی از راز های بزرگ عملکرد خارق العاده، استراحت کافی و مناسب است. با استراحت مناسب منابع انرژی ما مجددا شارژ می شوند و ما را برای انجام کار سخت بعدی  آماده می کنند.

عملکرد بسیاری از افراد پایین است؛ زیرا به درستی استراحت نمی کنند و در نتیجه انرژی آنها به اندازه کافی بازیابی نمی شود.
خیلی ها تصور می کنند در حال استراحت هستند، در حالی که چنین نیست. ساده ترین تعریف استراحت «جدا شدن کامل از یک کار و بازیابی انرژی است.»

جدا شدن از یک کار، صرفا جدا شدن فیزیکی نیست. بسیاری ازمدیران و کارمندان ساعت های طولانی از زمانی که در خانه هستند را به تفکر درباره کارشان می پردازند. آنها در خانه هستند؛ ولی چون از کارشان کاملا جدا نشده اند، در حال استراحت نیستند و انرژی آنها شارژ نمی شود.

تاثیر استراحت در داشتن روزی با انرژی

استراحت کنید!

فعالیتهایی که برای استراحت خود انتخاب می کنیم به سه دسته تقسیم می شوند.

ما به سه نوع استراحت نیاز داریم: روزانه، هفتگی و فصلی

استراحت روزانه

بدن ما هر ۹۰ دقیقه یک بار به استراحت و بازیابی انرژی نیاز دارد. در افراد مختلف این زمان ممکن است کمی طولانی تر یا کوتاه تر باشد. اگر فردی برای کنکور درس می خواند نمی تواند ۳ ساعت متوالی درس بخواند و بازده مناسبی داشته باشد.
می توانیم در محل کارمان حداقل ۱۰ تا ۱۵ مورد پیدا کنیم که بعد از ۹۰ تا ۱۲۰ دقیقه کار شدید بتوانیم در چند دقیقه به استراحت و بازیابی انرژی بپردازیم: مثل شنیدن موسیقی لذت بخش، نگهداری از یک گیاه و ..

استراحت هفتگی

برای داشتن عملکرد مناسب بهتر است یک روز کامل در هفته را به تفریح و استراحت اختصاص دهیم. شاید بهترین روز برای اینکار روزی غیر از جمعه باشد! اگر یک روز کامل یا حتی نصف روز در اواسط هفته از کار و محیط کاری کاملا جدا شویم، در روزهای دیگر عملکرد بسیار بهتری خواهیم داشت.
اگر مدیر هستید بررسی کنید که آیا چنین امکانی وجود دارد که یک روز در وسط هفته را به استراحت و تفریح اختصاص دهید. همچنین اگر کارمند هستید می توانید عملکرد خود را افزایش دهید و به عنوان پاداش درخواست مرخصی در وسط هفته را داشته باشید.
در استراحت هفتگی معمولا می توان به تفریحات وقت گیرتر و بزرگتر پرداخت. مثلا رفتن به استخر شنا، کوه پیمایی یا حتی استراحت در خانه و خواندن کتاب.

استراحت فصلی

برای پیشبرد اهداف بزرگتر بهتر است در هر فصل، یک هفته کامل را به استراحت و تفریح بپردازیم. در این فرصت می توانیم به مسافرت های بزرگ تر برویم یا از مکان های مختلف و موزه ها دیدن کنیم.
استراحت به برنامه ریزی و هماهنگی نیاز دارد. شاید بتوانیم در ابتدای سال یا ابتدای هر فصل وقتی را به برنامه ریزی استراحت خود اختصاص دهیم؛ یعنی از قبل مشخص کنیم که مثلا در فصل بهار، کدام هفته را به استراحت اختصاص خواهیم داد.
همچنین برای استراحت هفتگی از قبل برنامه ریزی کنید. اگر برای روز استراحت خود برنامه لذت بخش و مفرحی در نظر نگیرید، روز به اتمام خواهد رسید و از آن استفاده کافی نخواهید کرد. سپس دچار احساس یاس و پیشمانی می شوید.

 

هرگاه ایده جالبی برای تفریح و استراحت به ذهنتان رسید آن را ثبت کنید

علاقه های شخصی افراد متفاوت است. بنابراین باید ببینیم کارهای موردعلاقه ما که بازیابی انرژی محسوب می شود کدامند. بهتر است حوزه علاقه مندی های خود را افزایش دهیم. مثلا شاید به عکاسی در طبیعت علاقه مندیم؛ ولی تا به حال برای آن وقت اختصاص نداده ایم. با یادگیری و افزایش مهارت در این زمینه، لذت ما از این تفریح بیشتر خواهد شد.

تاثیر استراحت در داشتن روزی با انرژی

در تعطیلات و مسافرت چه کنیم؟

من از دوران کودکی از طرفداران یادگیری در طبیعت بودم. وقتی به مسافرت های تفریحی چند روزه می رفتم همیشه یک کیف پر از کتاب با خودم حمل می کردم و معمولا آنها را حتی باز نمی کردم و شاید فقط چند صفحه از یک کتاب را می خواندم. این موضوع تا سال ها ادامه داشت و کتابها جای خود را به لپ تاپ، تبلت و کتاب های الکترونیکی داد. قبل از هر مسافرت ساعتها صرف انتخاب کتابهای الکترونیکی و فیلم های آموزشی می کردم تا در تعطیلات از آنها استفاده کنم.
ولی در سال های اخیر دیدگاهم عوض شد. در کتابی خواندم که یکی از مواردی که به خلاقیت کمک می کند، قرار گرفتن در محیطی جدید است. وقتی در محیطی متفاوت و خارج از روال روزانه قرار می گیریم، اغلب اطلاعاتی که به مغز منتقل می شوند جدید هستند.

فرض کنید به مسافرت در شهرهای ساحلی زیبای دریای خزر رفته اید

هر روز تصاویر زیبا و متفاوتی می بینید. صداهای لذت بخشی مانند صدای دریا می شنوید و همینطور رایحه درختان و گلها به مشام می رسد. بنابراین مغز درحال دریافت اطلاعاتی جدید از طریق حواس پنج گانه است و این موضوع باعث می شود بتوانیم تصمیمات درست تر و خلاقانه تری بگیریم. پس به این نتیجه رسیدم که حیف است زمان تعطیلات خود را به خواندن کتاب با یادگیری اختصاص دهم. می توان کار بسیار ارزشمندتری انجام داد و آن گرفتن تصمیمات بزرگ و برنامه ریزی برای آینده یا حل مشکلات کاری است.
البته فراموش نکنیم که تعطیلات برای استراحت و بازیابی انرژی است. پس در تعطیلات تا حد ممکن به بازیابی انرژی بپردازیم و حداکثر دو ساعت در روز را به برنامه ریزی آینده بپردازیم. دفعه بعد که به تعطیلات می روید به جای بردن کتاب های مختلف با خود، کافی است یک دفتر و خودکار ببرید!

امیدوارم مقاله تاثیر استراحت در داشتن روزی با انرژی برای شما عزیزان مفید و کاربردی بوده باشد. خوشحال خواهیم شد نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.