مقالات, مقالات تولید محتوا, مقالات رشد سازمانی

راز پشتیبانی از محصول در رشد کسب و کار

سلام به شما دوستان عزیز؛ امیدوارم حالتون خوب باشه و همیشه در حال رشد مثبت باشید. در این مقاله قصد دارم در مورد راز پشتیبانی از محصول در رشد کسب و کار با شما عزیزان صحبت کنیم. لطفا تا آخر مقاله با ما همراه باشید.

پشتیبانی ما پس از خرید محصول توسط مشتری می‌تواند آینده کسب و کارمان را مشخص کند. با ارائه خدمات و پشتیبانی خوب کسب و کار ما رشد میکند.
ما دو راه بیشتر نداریم:

  • گزینه اول: آن است که به مشتریان بفروشیم و آنها را کنار بگذاریم و از اول دنبال مشتریان جدیدی باشیم؛ تا از ما خرید کنند.
  • گزینه دوم: آن است که وقتی به عده‌ای فروختیم آنقدر متعهد باشیم که خریداران به این نتیجه برسند که بلاخره بهترین کسب و کار دنیا را یافته ایم و باید بازهم خرید کنیم یا حداقل ما را به دیگران توصیه کنند.

راز پشتیبانی از محصول در رشد کسب و کار

پس از خرید توسط مشتری چقدر به پشتیبانی اهمیت می دهید؟

کسب و کارهای موفق می دانند که پس از خرید توسط مشتری است که ذهنیت واقعی خریدار از کسب و کار شما شکل می‌گیرد. پشتیبانی پس از خرید می تواند یک کسب و کار معمولی را به کسب و کاری جهانی تبدیل کند.

پشتیبانی نشانه تعهد شما است

فروش هر محصولی نیاز به خدمات و پشتیبانی دارد. این پشتیبانی می تواند در حد پاسخگویی به سوالات ساده خریدار باشد؛ تا زمان تعویض محصول در صورت وجود مشکل و حتی پس گرفتن آن.

رشد کسب و کار
پشتیبانی خریداران را فعالیتی مستقل بدانید

شرکت های موفق افرادی را استخدام می کنند که کارشان فقط ارائه خدمات به کسانی است که خرید کردند.  وقتی کار اصلی این افراد پشتیبانی است با دقت و حوصله بسیار بیشتری به مشتری پاسخ می دهند. چون اصلاً برای همین موضوع حقوق می گیرند.
مطمئن باشید که خریداران با دیدن پشتیبانی شما هم خودشان خرید های بیشتری انجام خواهند داد و هم شما را به دیگران معرفی خواهند کرد.

پشتیبانی می تواند منبع درآمد باشد

خیلی از کارآفرینان پشتیبانی پس از خرید را هزینه می دانند. البته که این کار هزینه ایجاد می کند. ولی اغلب در صحبت با خریداران قبلی فرصتی پیش می آید تا به این افراد محصولات و خدمات مکملی را بفروشید.

راز پشتیبانی از محصول در رشد کسب و کار

برای پشتیبانی بهتر است از تولید محتوا استفاده کنید

سوالات بسیاری از خریداران یکسان است. لازم نیست موارد مشابه را بارها توضیح بدهید. کافی است از تولید محتوا برای این کار استفاده کنید.

مثلاً می خواهید روش نصب و راه اندازی یک دستگاه را توضیح بدهید؛ کافی است یکبار ویدیوی درست کنید و در آن تمام مراحل را نشان بدهید.  هر وقت مشتری در نصب و راه اندازی مشکلی داشت و با شما تماس گرفت؛ کافی است آن ویدیو را برایش بفرستید و همچنین اگر سایت دارید بهتر است مطالبی را برای پشتیبانی خریداران به صورت مقاله منتشر کنید هر گاه خریدار با شما تماس گرفت کافی است لینک آن مقاله را برایش بفرستید.

راهنمای پاسخ به رایج ترین اعتراضات

بسیاری از کسانی که پس از خرید با شما تماس می گیرند احتمالا مشکل یا اعتراضی را مطرح خواهند کرد. در بخش پشتیبانی همیشه باید بتوانید بهترین پاسخ ها را بدهید این پاسخ ها باید کاملاً فکر شده باشد. تمام سوالات و بهترین پاسخ ها را در جزوه جمع آوری کنید و همیشه از روی همان جزوه پاسخ بدهید پاسخ مجموعه شما به اعتراضات باید کاملاً یکسان باشد.

مراحل پاسخگویی به شکایات را طراحی کنید

  •  عذرخواهی کرده و ابراز تاسف کنید

تاسف خود را به صورت شخصی قابل باور و محترمانه ابراز کنید شکایت مشتری را تصدیق کرده و نسبت به اصلاحاتی که به کار می‌برید دقیق باشید آن قدر زمان بگذارید تا مطمئن شوید مشتری عذرخواهی شما را پذیرفته است

  •  موارد شکایت را با مشتری مرور کنید

برای اینکه متوجه شوید دقیقا چه اتفاقی رخ داده است باید سوالاتی پایه‌ای و مناسب بپرسید. این سوالات کمک می کند تا مطمئن شوید مشتری اقدامات لازم را درست انجام داده است.

قبل از پرسیدن سوالات اطمینان حاصل کنید که عذرخواهی شما پذیرفته شده است. در غیر این صورت سوال کردن تنها موجب رنجش خاطر مشتری خواهد شد.

  • مشکل را برطرف کرده سپس پیگیری کنید

از فرصت پیش آمده استفاده کنید؛ تا از طریق عرضه مزایای اضافه مثل خدمات رایگان با مشتری ارتباطی قوی‌تر برقرار کنید. این عمل احساس برقراری عدالت را در مشتری متضرر ایجاد می‌کند پس از آنکه مشکل را مرتفع کردید از طریق پیگیری شرایط توجه خود را به مشتری نشان دهید.

  • مشکل را ثبت کنید

ثبت و مستند کردن مشکلات پیش آمده روشی برای عبرت گرفتن از اشتباهات و ریشه یابی آنها است.

راز پشتیبانی از محصول در رشد کسب و کار

سرعت پاسخگویی مهمتر از چیزی است که فکر می کنید

یکی از بزرگترین نارضایتی‌های مشتریان در هر صنفی کسب و کاری زمان طولانی پاسخگویی است اگر سرعت پاسخگویی را بیشتر کنیم رضایت خیلی بالاتر خواهد رفت.

روش شرکت های موفق در پاسخگویی سریع

روش شرکت‌های برتر استفاده از پاسخگویی چند مرحله‌ای است. شرکت‌های موفق همیشه این شجاعت را دارند کتاب بلافاصله پاسخی ارسال کنند. شما نیز در پاسخگویی مشتریانتان این شجاعت را داشته باشید که بلافاصله به فرد پاسخ دهید. حتی اگر پاسخ این باشد که فعلاً راه‌حلی پیدا نکرده ایم و در حال بررسی موضوع هستیم. در پاسخ اول سعی کنید همدردی کنید و تاسف خودتان را نشان دهید.

پس از فروش تماس بگیرید

تماس پس از فروش کار ساده ای است.  تعهد ما را نشان می دهد که مدتی پس از فروش با خریدار تماس بگیرید و نظرش را درباره محصول جویا شوید. اگر سوالاتی دارد سعی کنید پاسخ بدهید پاسخگوی همیشه لازم نیست تلفنی باشد می توانید ویدیوها و محتواهایی برایش بفرستید.
تماس  پس از فروش فرصتی عالی فراهم می‌کند تا از کارتان بازخورد بگیرید.  همچنین شاید خریدار به محصولات و خدمات جانبی دیگری نیاز داشته باشد که با تامین آن هم رضایت خریدار بیشتر می شود و هم سود خودتان!

امیدوارم مقاله راز پشتیبانی از محصول در رشد کسب و کار برای شما عزیزان مفید و کاربردی بوده باشد. خوشحال خواهیم شد، نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *