مقالات, مقالات تولید محتوا

روش های تولید محتوای عالی

سلام به شما دوستان عزیز؛ امیدوارم حالتان خوب باشه و همیشه در حال رشد مثبت باشید. در این مقاله قصد داریم در مورد روش های تولید محتوای عالی با شما عزیزان صحبت کنیم. بنابراین تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

برای تولید محتوای عالی باید به چند نکته بسیار مهم توجه کنیم. هر کدام از این نکات به طور مختصر و مفید خدمت شما عزیزان توضیح داده شده.


۱- تعیین کنیم که برنامه محتوایی ما بر کدام یک از اهداف سازمان مان تاثیر می گذارد

برای کسب موفقیت یک برنامه اثربخش بازاریابی محتوایی باید به طور مستقیم به اهداف کلی سازمانتان گره زده شود. تولید محتوا را فقط به این دلیل انجام ندهید که چنین کاری مُد شده است. آن را به این دلیل انجام دهید که واقعاً به مشتریانتان و در مقابل به کسب و کارتان کمک می‌کند.
پیش از آغاز برنامه محتوایی تان حتماً باید فهرست اهداف سازمانی کلیدی تان را ذکر کنید. پس از تکمیل این فهرست بفهمید که تلاش می کنید تا با برنامه محتوایی آنلاین یا آفلاین تان روی کدام یک از اهداف سازمان تاثیر بگذارید.

۲- نیازهای اطلاعاتی خریدار را تعیین کنید

کسب و کارهای موفق پیشاپیش درک به نسبت خوبی از خریداران اصلی شان دارند. با این حال برای ایجاد یک برنامه اثر بخش محتوایی باید این درک را یک گام جلوتر ببرید. کسب و کارهایی که برنامه های بازاریابی محتوایی دارند محتوایی را تولید می‌کنند که باید نتایج بسیار مشخصی در پی داشته باشد.

۳- تعیین اینکه می‌خواهید مشتریانتان چه کاری انجام دهند و چرا این کار به کسب و کارتان کمک می کند

پیش از آنکه برای برنامه بازاریابی محتوایی تان، محتوا پایه ریزی و تولید کنید مطمئن شوید که:

 • برنامه محتوایی به طور مشخص از اهداف سازمانتان را پیش می برد.
 • اقدام یا اقداماتی که می‌خواهید مشتری انجام دهد به نحوی سنجش پذیر است.
 • محتوای تان مبتنی بر تحقیقاتی است که درباره نیازهای اطلاعاتی خریدار انجام داده‌اید.

۴- تعیین آمیخته محتوا و محصول

با تلفیق دانشتان از مشتری اهداف سازمانی و بودجه تان، باید قادر باشید آمیخته محتوایی مناسب از محصولات را تعیین کنید. یادتان باشد که هرچند محصولات محتوایی پیشتازی وجود دارند، برنامه محتوایی تان باید به خوبی با وبسایت، خورده سایت ها، برنامه های محتوایی فرعی و سایر ابزارهای جنبی ادغام شود.

برای تولید محتوای عالی چه کارهایی باید انجام دهیم؟

بیشتر سازمانها برای فروش محصولات و خدمات تاسیس شده‌اند نه تولید و ارائه محصولات محتوایی همواره با ارزش!  به همین دلیل است که تولید محتوا برای بیشتر کسب و کار ها اینقدر غیر طبیعی به نظر می‌رسد.

از بیرون سازمان کمک بگیرید به ویژه در خصوص محتوا

هر چیزی را می توان برون سپاری کرد: مدیریت پروژه، تولید محتوا، طراحی توسعه وب، توسعه مخاطب، توزیع، بازاریابی و موارد دیگر از همه اینها مهمتر محتوا می باشد.
نگارش عالی یک هنر است و استعداد می خواهد. اگر چنین استعدادی را درون سازمان تان دارید عالی است. اگرنه!  متخصصی را از بیرون پیدا کنید. شرکت ها صرف نظر از اندازه شان ممکن است همیشه نتوانند کل پروژه را برون‌سپاری کنند. اما همیشه می توانند از عهده استخدام یک نویسنده عالی بربیایند.

برنامه و زمان بندی محتوا

محتوای خوب یک شبه به وجود نمی‌آید. بیشتر وقتها به تحقیق و بازبینی نیاز دارد؛ تا نیازهای مشتریانتان را برآورده کند. بنابراین به دو دسته برنامه نیاز دارید:

 1. تقویم محتوایی پیوسته را شکل دهید که تاریخ های مهم برای محصولات محتوایی قابل ارائه در آن ذکر شده است.
 2. برای تیم پروژه یک جدول زمانی تولید در نظر بگیرید تا آن را برای هر یک از پروژه ها دنبال کند.

این درست همان کاری است که در شرکت‌های انتشاراتی سنتی انجام می‌شود. برای آن که خواسته های خواننده و مشتری همواره برآورده شود، تک تک محصولات را در هر یک از نقاط فرآیند به طور دقیق زمان‌بندی می‌کنند.

محتوا از کجا می آید؟

آنچه اغلب فراموش می‌شود این است که می‌توانید از محتوایی که درون و اطراف سازمانتان پیدا می شود بهره ببرید.
برای مثال آیا مدیران اجرایی و کارمندانتان مرتبط سخنرانی و ارائه دارند؟ اگر این طور است اجازه ضبط صدا و تصویر را از آن‌ها بگیرید این یک قطعه محتوای مهم است.
آیا مهندسان یا کارکنان بخش بهبود فرایند تان برای اثبات طرح ها یا معیارهای بهبود کیفیت مستندات مناسب تهیه می‌کنند؟ اگر اینطور است دوباره روی اطلاعات موردنظر کار کنید تا یک قطعه محتوای ارزشمند برای مشتریان فعلی و احتمالی تان بسازید.
بسته به سازمان تامین فهرست ممکن است تا بی‌نهایت ادامه پیدا کند. هدف این است که به آنچه درون شرکتتان رخ می‌دهد، نگاهی بیندازید و جواهرات محتوایی را بیابید که تیم ویراستاری تان می تواند برای کاربرد مجدد آماده و به عنوان محتوای دست اول و ارزشمند تولید کند.

مسئله مربوط به فرآیند است

ارائه محتوای فوق العاده به مشتریانتان مثل عمل کردن به قول تان به آنها است. وقتی شروع کنید باید سر این قول بمانید. اگر شرکت یک یا دو محصول محتوایی داشته باشد رعایت زمانبندی باید به نسبت راحت باشد. اما همچنان که شرکت‌های بیشتر و بیشتری برنامه های محتوایی یکپارچه و متعددی را به مشتریان ارائه می دهند رعایت زمانبندی دشوار می‌شود.

مدیر پروژه تعیین کنید

اجرای فوق العاده مهم ترین بخش برنامه محتوایی موفقیت آمیز است. یک نفر در شرکت تان باید مسئول برنامه محتوایی باشد و آن را از آن خود بداند این فرد را ناشر اقدامات محتوایی تان قلمداد کنید. در نهایت این فرد مسئول اجرایی اهدافی است که قصد دارید با آنها دست یابید. وقتی برنامه های محتوایی شکست می خورند دلیلش معمولاً فقدان محتوای با کیفیت نیست؛ بلکه ضعف در اجراست. به همین دلیل است که مدیر پروژه می‌تواند مهمترین دارایی محتوایی تان باشد؛ هر چند که این فرد به احتمال قریب به یقین هیچ بخشی از محتوا را تولید نخواهد کرد.

مدیر پروژه باید از کیفیت بالای تمامی تاکتیک های بازاریابی محتوایی از جمله موارد زیر اطمینان حاصل کند:

 •  محتوا و ویراستاری
 • طراحی و تصاویر
 •  توسعه و یکپارچه سازی وب
 • بازاریابی ویژه محتوا
 • بودجه ریزی پروژه
 •  مذاکره بر سر قرارداد با افراد آزاد کار
 • تولید و نگهداری چاپ اینترنتی
 •  توسعه و نگهداری فهرست و مخاطب
 • تحقیق و ارزیابی
 •  مسئولیت تحقق اهداف پروژه

گاهی فقط کمی کار قبلی می‌تواند تمام تفاوت ها را رقم بزند. این امر درباره بازاریابی محتوایی هم صدق می‌کند. با کمی برنامه ریزی چند تا فرایند و قبول مسئولیت در درون سازمان هر کسب و کاری با هر اندازه می‌تواند تاثیر مهمی بر زندگی مشتریانش بگذارد.

تعیین برنامه برای ارزیابی

اگر به آغاز برنامه محتوایی فکر می کنید بدون آنکه فرایندی برای ارزیابی میزان اثرگذاری آن داشته باشید همین الان از این کار دست بکشید.
اگر درک بازه‌ای از اهداف ارتباطی راهبردی تان داشته باشید، همواره می توانید بازاریابی محتوایی را ارزیابی کنید. فقط آن را ساده نگه دارید و به این پرسش پاسخ دهید:

ازکجابفهمیم برنامه محتوایی نتیجه میدهد؟ این پرسش باید شما را مستقیم به سراغ اهداف سازمانی تان ببرد.

نرخ بازگشت هدف

اندازه‌گیری نرخ بازگشت هدف ، در شکل‌ها و حجم‌های مختلف انجام می‌شود و به طور معمول شامل چندین مورد است تا پاسخ پرسش تان را به طور کامل بدهد. نکته مهمی که باید به خاطر بسپارید این است که ما ارزیابی نمی کنیم که صرفاً ارزیابی کرده باشیم. از ابزارها و تاکتیک های ذکر شده در این جا استفاده می‌کنیم، تا یک راست پاسخ این پرسش را بدهیم که هدف پروژه چیست؟ اگر این نکته را به خاطر بسپارید نرخ بازگشت هدفتان را به دست خواهید آورد.

نمونه هایی از برنامه ارزیابی برای شروع کار

 درصد افزایش فروش

در میان کسانی که برنامه محتوایی را دریافت می کنند و کسانی که آن را دریافت نمی کنند.

ردگیری تبدیل ها

برای محصولات محتوایی آنلاین و مشترکان مطالب چاپی و ارزیابی فروش جدید یا افزایش یافته

تحقیق درباره خوانندگان مطالب آنلاین

به منظور تعیین میزان تأثیر پروژه محتوایی و همچنین کسب آگاهی از نیاز ها و گرایش های اطلاعاتی مشتریان

 ارزیابی میزان تعامل

از طریق تحقیق آنلاین یا با استفاده از معیارهای تحلیلی در خصوص خبر نامه ایمیل یا محصولات درگاه وب

تحقیق درباره وضعیت پیش و پس از آگاهی

برای ارزیابی تاثیر برنامه در این صورت امکان یک گروه کنترل را که برنامه محتوایی تان را دریافت نمی کنند جدا کنید. بدون این کار سخت می توانید تشخیص دهید آیا این تاثیر نتیجه پروژه محتوایی بوده یا چیز دیگری در مجموعه بازاریابی تان.
باید برای ارزیابی برنامه ریزی کنید. ارزیابی ابزار محتوایی پس از آنکه کارتان را شروع کردید تقریباً غیر ممکن است. سازمانی که بدون سرمایه گذاری در ارزیابی محتوا روی محتوا سرمایه‌گذاری می‌کند به  سیر محتوایی باور راسخ ندارد.

این پرسش ها را فراموش نکنید

 • هدف واقعیت آن برای بازاریابی محتوایی چیست
 •  اهداف بنیادین بازاریابی چه چیزهایی هستند
 •  واقعاً می‌خواهید به مشتریانتان چه بگویید
 •  وقتی توجه مشتریانتان را جلب کردید از آنها می خواهید چه کاری انجام دهند رفتار مطلوب چیست؟
 •  کدام ابزار نیازهای مشتریانتان را بهتر از همه رفع می کند؟
 • برای رفع نیازهای اطلاعات مشتریان تلاش های بازاریابی محتوایی تان را چطور با سایر رسانه‌ها تلفیق می کنید؟
  امیدوارم مقاله روش های تولید محتوای فوق العاده برای شما عزیزان مفید و کاربردی بوده باشد خوشحال خواهیم شد که نظرات و پیشنهادات خود را درباره این مقاله با ما در میان بگذارید.
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.